Dzisiaj jest: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 12:19 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
18.119.139.59







Budowa geologiczna, rozwój rzeźby i minerały

Góry Izerskie tworzą skały metamorficzne: gnejsy, granitoidy i łupki łyszczykowe powstałe głównie w okresie orogenezy kaledońskiej. Odrębną grupę skał tworzą granity rumburskie występujące w postaci soczew tkwiących w gnejsach. W obrębie gnejsów i granitognejsów występują wąskie pasma metamorficznych łupków łyszczykowych. Łupki metamorficzne występują w kilku odmianach, wzbogacone są biotytem, granatem, czasem turmalinem i dystenem. W łupkach występują również buły i soczewy kwarcu.

W Górach Izerskich występują niewielkie ilości cennych surowców mineralnych. W Grzbiecie Kamienickim występują rudy cyny i rudy kobaltu, wydobywane dla potrzeb przemysłu ceramicznego. Surowce skalne to głównie gnejsy, leukogranity i łupki łyszczykowe. Gnejsy eksploatowano z przeznaczeniem na tłuczeń drogowy i jako materiał budowlany. Leukogranity stosowano w przemyśle ceramicznym. Łupki łyszczykowe wydobywane w Kobylnicy mają zastosowanie w przemyśle chemicznym, a także po zmieleniu służą jako posypka na papę. Największa żyła kwarcu, stosowanego w przemyśle ceramicznym i hutnictwie eksploatowana była w kopalni „Stanisław” na Izerskich Garbach.

W rejonie Świeradowa – Czerniawy występują wody lecznicze, wykorzystywane w lecznictwie uzdrowiskowym.

Źródło: Słownik Geografii Turystycznej Sudetów; T1 „Góry Izerskie” Praca zbiorowa pod redakcją Marka Staffy; Wyd. PTTK „Kraj” W-wa – Kraków 1989r.



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:7 | do góry^