Dzisiaj jest: Czwartek, 28 marca 2024 r. |  Godzina: 16:04 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
54.173.221.132







Roślinność i świat zwierzęcy

W górach dominują zespoły drzewiaste przekształcone przez człowieka. W dolnych partiach las liściasty z dużym udziałem buka i jawora, został sztucznie przekształcony w bór czarny kwaśny złożony ze świerków. Lasy te były obszarem klęski ekologicznej w II połowie XX w na skutek silnego zanieczyszczenia powietrza spowodowanego przez przemysł.

W Górach Izerskich zachowało się kilka zespołów buczyn m.in. na południowym stoku Wysokiego Kamienia i na zboczu doliny Czarnego Potoku. Występuje tu bogate runo, m.in. marzanka wonna, poziewnik szorstki, fiołek leśny, gajowiec żółty, szczyr trwały i przytulia hercyńska. W lesie regla górnego gdzie występują głównie świerki, rosną płaty borówczysk z borówką czarną, śmiałkiem pogiętym i darniowym oraz bażyną czarną. Nad potokami występuje brzoza karpacka, wierzba śląska, rutewka orlikolistna, jaskier platanolistny, modrzyk górski i tojad mocny.

W partiach szczytowych Wysokiego Grzbietu na wysokości 1000-1100m na niewielkich obszarach dominują łąki subalpejskie gdzie rośnie m.in. jastrzębiec pomarańczowy i przynętowy, gęsiówka Hallera, arcydzięgiel litwor, pięciornik złoty, goryczka trojeściowa, wszewłoga górska i zawilec narcyzowy. Duże opady i sprzyjające ukształtowanie terenu sprzyjały wykształceniu się torfowisk wysokich. Duże torfowiska znajdują się na Hali Izerskiej i w okolicach Świeradowa Zdrój. Rośnie tam różnorodna i rzadka roślinność m.in. sosna błotna, jałowiec halny, brzoza karłowata, wełnianeczka darniowa, rosiczki i malina moroszka. Spotkać można tutaj bardzo rzadki mech świecący (schistostega osmundacea). Na obszarze Gór Izerskich znajdują się dwa rezerwaty przyrody; „Torfowisko Izerskie” i „Krokusy w Górzyńcu”.

Skład zwierzęcy Gór Izerskich niewiele różni się od pozostałych części Sudetów. Występują tu jelenie, sarny oraz dziki w dolnych partiach gór. Do drobnych ssaków zamieszkujących góry należy m.in.: ryjówka, nornik i nornica ruda. Z ptaków spotkać można m.in. cietrzewie i głuszce, płochacza halnego, siewkę górską, orzechówkę, lerkę borową, kopciuszka, krzyżodzioba świerkowego, dzięcioła zielono i siwego oraz bardzo rzadkiego dzięcioła trójpalczastego.


Źródło: Słownik Geografii Turystycznej Sudetów; T1 „Góry Izerskie” Praca zbiorowa pod redakcją Marka Staffy; Wyd. PTTK „Kraj” W-wa – Kraków 1989r.



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:3 | do góry^