Dzisiaj jest: Sobota, 20 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 08:41 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.142.53.68







Grupy skalne i skałki

BIAŁE SKAŁY (746m)
Granitowy masyw skalny złożony z silnie spękanych filarów i spiętrzonych głazów. Filary dochodzą do 10 m wysokości. Na powierzchni skał występują kociołki wietrzeniowe oraz formacje żyłowe. Białe Skały położone są na południowym zboczu Hutniczej Górki nad torami stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna. Obok skał prowadzi czerwony szlak ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień.

BOBROWE SKAŁY (610m)
Okazała granitowo gnejsowa grupa skalna na wschodnim zakończeniu Grzbietu Kamienickiego nad Zimną Przełęczą. Skalny masyw składa się z kilku wieżyc dochodzących do 30 m wysokości i rozciągnięty jest na około 100 m.

CZERWONE SKAŁKI (965m)
Grupa malowniczych skałek na szczycie Czarnej Gór. Ciągną się na południe od szczytu w postaci długiego skalnego grzebienia kilkumetrowej wysokości. Obok skałek przechodzi żółty szlak z Piechowic przez Zakręt Śmierci na Wysoki Kamień.

ODARTE SKAŁY (540m)
Kamieniołom bazaltu na zboczach Urwistej na wysokości około 540m, stara nieczynna część kamieniołomu nosi nazwę Odarte Skały. Widoczne są tu ciosowe spękania zastygłej lawy z dużą ilością argitu.

SINE SKAŁKI (1122m)
Szczyt w masywie Zielonej Kopy, jeden z najwyższych w polskich Górach Izerskich. Na wierzchołku rumowisko zwietrzałych skałek z gruboziarnistych granitognejsów. Przez Silne Skałki przechodzi czerwony szlak ze schroniska „Na Stogu Izerskim” na Wysoki Kamień.

SKALNA BRAMA (1040m)
Grupa hornfelsowych skałek z żyłami kwarcu, położona na wschód od szczytu Zwaliska. W pobliżu znajdują się inne skałki. Przez Skalną Bramę prowadzi czerwony szlak ze schroniska „Na Stogu Izerskim” na Wysoki Kamień.

SKARBKI (1040m)
Grupa skalna zbudowana z hornfelsów z żyłami kwarcu. Położona na zachód od szczytu Zwaliska w Wysokim Grzbiecie. W pobliżu znajdują się inne grupy skalne. Obok Skarbków przechodzi czerwony szlak ze schroniska „Na Stogu Izerskim” na Wysoki Kamień.

SŁONECZNA (950m)
Grupa skalna zbudowana z hornfelsów, położona na szczycie Czarnej Góry. Obok prowadzi żółty szlak z Piechowic przez Zakręt Śmierci na Wysoki Kamień.

STARY ZAMEK (890m)
Grupa skalna położona na szczycie Kobyły. Złożona z silnie zwietrzałych, spękanych granitowych bloków.

WIECZORNY ZAMEK
Duże zgrupowanie skałek na szczycie Zwaliska (1047m) w pobliżu znajdują się inne skałki; Skarbki i Skalna Brama. Skały zbudowane są z warstwowych hornfelsów z żyłkami kwarcu. Przez Wieczorny Zamek przechodzi czerwony szlak ze schroniska „Na Stogu Izerskim” na Wysoki Kamień.

ZAWALIDROGA (999m)
Kilkumetrowa skała na Wysokim Grzbiecie w połowie drogi pomiędzy Wysokim Kamieniem i Zwaliskiem. Zbudowana z hornfelsów. Dolną część skały tworzy żyła aplitowa, przetykana łuskami muskowitu.

ZWALISKO (1047m)
Skały są bardzo popularne i widokowe. Znane były dobrze średniowiecznym poszukiwaczom skarbów. Uchodziły za bardzo obiecujące i zasobne miejsce, występowały wielokrotnie w Księgach Walońskich, a z charakterystycznymi skałami związane były liczne legendy. Już w połowie XIX w. Zwalisko było dość licznie odwiedzane przez turystów docierających tu ze starego schroniska na rozdrożu Izerskim. Zwalisko stanowi dobry punkt widokowy.

Dojście:
Z Rozdroża pod Izerskimi Garbami dochodzą tu szlaki: - szlak czerwony z Polany Izerskiej (przez Rozdroża pod Kopą) do Wodospadu Kamieńczyka (przez Szklarską Porębę Huta) - szlak niebieski z Izerskiej Hali (przez Rozdroże pod Cichą Równią) do Szklarskiej Poręby Dolnej (przez Szklarską Porębę Średnią) - szlak zielony z Przełęczy Szklarskiej (przez Rozdroże pod Cichą Równią) do Rozdroża Izerskiego.


Źródło: Słownik Geografii Turystycznej Sudetów; T1 „Góry Izerskie” Praca zbiorowa pod redakcją Marka Staffy; Wyd. PTTK „Kraj” W-wa – Kraków 1989r.M



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:8 | do góry^