Dzisiaj jest: Piątek, 24 maja 2024 r. |  Godzina: 18:21 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
44.221.70.232

Dzikowiec

Na zdjęciach: Wieża widokowa na Dzikowcu Wielkim, góry widoczne z masywu Dzikowca oraz stok narciarski.

Dzikowiec Wielki (836m n.p.m.) leży w Sudetach Środkowych w północno-zachodniej części Gór Kamiennych. Wzniesienie położone jest około 3,4km na południe od centrum miejscowości Boguszów-Gorce. Dzikowiec pod względem wysokości jest drugim szczytem po Lesistej Wielkiej w tych stronach. Zbudowany ze skał magmowych - melafiru i porfiru o charakterystycznym czerwonym zabarwieniu. Góra ze względu na wulkaniczne pochodzenie ma ostry kształt podobny do stromej kopuły, odróżniając się od innych brakiem spłaszczonego wierzchołka i bardziej regularnym kształtem. W całości porośnięta lasem regla dolnego. Najwyższe okoliczne wzniesienia nie przekraczają 860m Występują tu doliny wzdłuż górskich potoków, wdzierające się w zbocza. Szczyty stożkowe z wyraźnym podkreśleniem stromych stoków porośnięte lasami aż po wierzchołki.

Ze zboczy roztaczają się panoramy na okoliczne miejscowości i oddalone pasma górskie. Zobaczyć stąd można najbliższe okolice: m.in. masyw Chełmca górującego nad Wałbrzychem, Góry Czarne z najwyższą Borową i wierzchołki Gór Suchych. Nieco dalej majestatyczną Ślężę i grzbiet Gór Sowich z Wielką Sową, Rudawy Janowickie i położone za nimi Karkonosze z widoczną od tej strony Śnieżką. Dzikowiec oprócz stoku narciarskiego z wyciągiem krzesełkowym, pełni rolę miejsca wypoczynku i turystyki. W obrębie góry krzyżuje się kilka szlaków turystycznych pieszych jak i rowerowych. Dzikowiec po zbudowaniu na nim drewnianej wieży widokowej stał się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla turystów. W masywie Dzikowca jest kilka miejsc ze wspaniałymi widokami na okolice, zwłaszcza na Dzikowcu Małym i „Widokowej” trasie narciarskiej.

Przez szczyt Dzikowca przechodzą szlaki turystyczne:

  • niebieski > Lesista Wielka – Strachoń – Dzikowiec – Boguszów – Wałbrzych (dzielnica Sobięcin)
  • zielony > Marciszów Górny - Krąglak - Gostków - Trójgarb - Bacówka Pod Trójgarbem (obecnie ruina schroniska) - Lubomin - Chełmiec -Boguszów PKP - Dzikowiec Wielki - Unisław Śląski - Sokołowsko - Schronisko Andrzejówka - Rybnica Leśna - Wałbrzych Główny PKP

Przez masyw Lesistej i Dzikowca przechodzą szlaki turystyczne:

  • zielony > prowadzący z Boguszowa - Gorce do Sokołowska.
  • czerwony > fragment Głównego Szlaku Sudeckiego im. dr Mieczysława Orłowicza prowadzący z Krzeszowa do Sokołowska.
  • żółty > prowadzący z Mieroszowa do Sokołowska,
  • niebieski > prowadzący ze stacji PKP Boguszów Gorce na szczyt Lesistej Wielkiej.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: http://www.dzikowiec.infoGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:2 | do góry^