Dzisiaj jest: Czwartek, 28 marca 2024 r. |  Godzina: 21:47 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.238.195.81







Góry Sowie – opis regionu

Masyw górski ciągnący się wyraźnie wypiętrzonym wałem o długości około 25km od doliny Bystrzycy na zachodzie po Przełęcz Srebrną na pd.- wschodzie. Góry Sowie na zachodzie graniczą poprzez dolinę Bystrzycy z Górami i Podgórzem Wałbrzyskim, na pd. – wschodzie przedłużeniem Gór Sowich są Góry Bardzkie. Od pd. – zachodu Góry Sowie oddzielone są Obniżeniem Górnej Bystrzycy od Gór Suchych i doliną Włodzicy od Wzgórz Włodzickich. W kierunku pn. – wschodnim Góry Sowie opadają wyraźnie zaznaczonym uskokiem brzeżnym ku Przedgórzu Sudeckiemu.

W Górach Sowich można wyróżnić kilka części pooddzielanych od siebie przełęczami. Najbardziej na pd. –zach. wznosi się odosobniony masyw Włodarza (811m) ograniczony od zachodu i pd. – zachodu doliną Bystrzycy. Poprzez Przełęcz Sokolą łączy się z najwyższą częścią pasma, z Wielką Sową (1015m), ciągnącą się po Przełęcz Jugowską. Pomiędzy przełęczami: Jugowską i Woliborską rozciąga się kolejny człon gór ze Słoneczną (950m) i Kalenicą (964m). Wreszcie po Przełęcz Srebrną ciągnie się nieco niższy człon z kulminacją Szerokiej (824m). W kierunku pn. – Zach. od szczytu Wielkiej Sowy, oddzielony od niego Przełęczą Walimską, rozciąga się najniższa część Gór Sowich mająca charakter niewielkiego pogórza o bardzo urozmaiconych formach ukształtowania. Natomiast pd. – zachodnia część Gór Sowich pomiędzy Obniżeniem Górnej Bystrzycy na pn. – zach. i Obniżeniem Noworudzkim na pd. – wsch. nosi odrębną nazwą Wzgórz Wyrębińskich.

Góry Sowie zbudowane są z archaicznych gnejsów uważanych za najstarsze formacje geologiczne Sudetów. Ich wiek ocenia się na ok. 2,5mln lat. Mają kształt mało zróżnicowanego, zwartego bloku o wyrównanej wierzchowinie ze słabo zaznaczonymi kulminacjami szczytowymi. Zbocza masywu są dość strome, miejscami podcięte. Od głównego grzbietu odbiegają linie boczne, krótkie ramiona pooddzielane dolinami potoków. Wyższe partie Gór Sowich porośnięte są prawie w całości gęstym lasem świerkowym z domieszką buka. Sieć wodną Gór Sowich tworzą: Bystrzyca z licznymi dopływami, Włodzica oraz Piława.


Źródło: „Góry Sowie” – mapa turystyczna; Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych; Warszawa 1974



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:8 | do góry^