Dzisiaj jest: Sobota, 20 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 10:33 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.144.48.135







Świat roślinny i zwierzęcy

Świat roślinny Gór Sowich jest bardzo bogaty. W górnych partiach dominuje świerk, a w niższych buk, jawor, jodła, modrzew, brzoza brodawkowa, jarzębina, dąb, klon, sosna i lipa drobnolistna. Pierwotna roślinność zachowała się jedynie na obszarze dwóch rezerwatów: Bukowej Kalenicy oraz Góry Choina koło Zagórza. Stanowią one atrakcję turystyczną o dużych walorach krajobrazowych. Rezerwat „Bukowa Kalenica” utworzony został w 1962 roku na obszarze 27,96 hektarów i obejmuje najpiękniejsze w Górach Sowich połacie lasów bukowych na szczytowych partiach Kalenicy i Słonecznej oraz na północnych zboczach. Ozdobą są buki, świerki i pojedyncze jodły, zaś nieco dalej, w kierunku północno-zachodnim, buczyna zmieszana z jaworem. Runo leśne jest tu bogatsze. Występują rzadkie, chronione gatunki roślin, np. wawrzynek wilcze łyko, lilia złotogłów, czosnek niedźwiedzi, przylaszczki, goryczka orzęsiona, borówka czarna i brusznica, widłaki i liczne gatunki paproci. Cały teren położny jest przy głównym szlaku turystycznym, w niedalekiej odległości od schroniska Zygmuntówka.

Rezerwat „Góra Choina” położony w innej części Gór Sowich, został utworzony w 1957 roku na obszarze 19,1 hektarów. Całe wzgórze (450m) porasta piękny mieszany starodrzew bukowo-dębowy z domieszką jesionów, lip, wiązów i jaworów. Runo leśne jest również bogate. Rośnie tu marzanka wonna, żywiec cebulkowy, dzwonek pokrzywolistny, kokoryczka wielokwiatowa, naparstnica, storczyk i paprocie. O pięknie tego miejsca zadecydowało zgrupowanie w jednym miejscu pięknego lasu, skałek, jeziora zaporowego oraz położonego na szczycie zamku Grodno. Atrakcją Gór Sowich są również drzewa - pomniki przyrody. Do ciekawszych okazów należą stare lipy (lipy siedmiu braci), które podziwiać możemy idąc szlakiem z Zagórza do Bystrzycy. Przy niebieskim szlaku - biegnącym równolegle z głównym pasmem Gór Sowich i po ich północno-wschodnich stokach - w pobliżu szczytu Wrona rosną piękne okazy buków.

W lasach Gór Sowich można spotkać między innymi jelenie, sarny, dziki, borsuki, kuny leśne, zające, wiewiórki, sowy włochate, salamandry plamiste, krzyżodzioby, jastrzębie i sokoły, a na Wzgórzach Bielawskich także ptactwo krukowate (kruk, wrona siwa, gawron, sroka, kawka) oraz bażanty, kuropatwy i dzikie kaczki. Na szczególną uwagę zasługują muflony, sprowadzone w rejon Sudetów z Sardynii i Korsyki w XVIII w. Dzisiaj muflony występują w niektórych partiach Sudetów. W Górach Sowich, można je zobaczyć najczęściej w okolicy Wielkiej Sowy, Kalenicy i Zwalidrogi.


Źródło: http://sowa.um.bielawa.pl



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:6 | do góry^