Dzisiaj jest: Środa, 17 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 01:42 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.144.42.196







Skansen w Pstrążnej

Skansen leży na końcu Pstrążnej, kilkaset metrów od górskiej granicy z Czechami, a kilkanaście kilometrów od centrum Kudowy. Skansen chroni przykłady drewnianego budownictwa ludowego zebrane z całej ziemi kłodzkiej. Drugą atrakcją miejscowości jest szopka.

Zwiedzanie rozpoczyna się w kuźni, w której mieści się kasa, potem można obejrzeć chaty sudeckie z pełnym wyposażeniem: meble, pościel i sprzęty gospodarcze. Muzeum - Skansen położony jest na rozległym stoku na wysokości 515-590m n.p.m. Na najwyższym miejscu zbocza stoi zrekonstruowany wiatrak. Stąd roztaczają się piękne widoki na Śnieżkę i Karkonosze. Znajduje się tu również naturalny amfiteatr który może pomieścić kilkaset widzów.

W Muzeum - Skansenie zatrudnieni są etnolodzy i muzeolodzy. W budynku głównym znajduje się zabytkowa kuźnia oraz sale wystawowe. Każdy zwiedzający może bezpłatnie skorzystać z parkingu, sanitariatów, poczęstunku na który składa się chleb ze smalcem i herbatą.

Co drugą niedzielę o godz. 15.00 w skansenie odbywa się pieczenie chleba tradycyjnym sposobem, połączone z wyrobem masła i maślanki, po czym następuje degustacja.

Od Muzeum - Skansenu do przejścia granicznego z Czechami jest ok. 10 min. drogi piechotą. Można stąd przejść do wsi Ždarky a następnie dotrzeć do przejścia granicznego w Czermnej.


Szopka w Pstrążnej
Szopka (czynna cały rok od rana do wieczora; wolne datki) mieści się w domu wnuków Frantiska Stepana przy ul. Kościuszki 101. Szopka była rzeźbiona scyzorykiem w drewnie lipowym przez 20 lat, w okresie 1904–1924. Składa się z 250 ruchomych figurek, od 1927r. napędzanych elektrycznie. Całość przedstawia miasto i okolice, pełne zapracowanych postaci: chłopów, kowali, koni. Na prośbę uruchamiane są też drewniane organy wykonane kozikiem przez pana Frantiska. Instrument składa się z 270 piszczałek i 10 rejestrów.


KONTAKT:
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego
oddział Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu
Pstrążna 14
tel. (074) 86-62-843
Web: http://www.skansen.kudowa.pl


Źródło: http://przewodnik.onet.pl oraz strona www skansenu.



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:5 | do góry^