Dzisiaj jest: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 03:53 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.235.172.123

Wieże widokowe

Kozakov
Kopanina
Cerovka

Kozakov

Najwyższą górą Czeskiego Raju jest Kozakov - 744 m. Jest dominantą okolicy i do dziś ukrywa skarby w postaci kamieni półszlachetnych w tzw. pestkach: agat, jaspis, ametyst, chalcedon, cytryn, kwarc zadymiony i kryształ. Góra była celem poszukiwaczy kamieni szlachetnych już w prehistorii. W średniowieczu wydobywano tu kamienie szlachetne, które ozdobiły również kaplicę św. Krzyża na Karlsztejnie. Spojrzenie z góry umożliwia obejrzenie niepowtarzalnej panoramy od Karkonoszy po Góry Orlickie, Trosky, Ralsko, Liberec i Jeszczed. Podziwianie tak rozległej okolicy umożliwia nam niedawno powstała wieża widokowa (1985) na szczycie, której wysokość wynosi 48,5 metra. Obok wieży mieści się schronisko Riegrova chata oraz wyciąg narciarski. Góra Kozakov jest centrum miłośników paralotni. W czasie odpowiednich warunków zimowych oferuje dobre tereny narciarskie. Popularne jest również znajdujące się nieopodal pole golfowe, usytuowane w spokojnej dolinie rzeki Jizery.Kopanina

Najbardziej na północ wysunięta wieża widokowa Czeskiego Raju, wybudowana w 1894 r. na wzgórzu Kopanina (3 km od Malej Skaly, 657 m n.p.m.). Wysokość wieży wynosi 18 m. Rozległa panorama obejmuje widok na Predni Zaly, Mnichovo Hradiste, Bezdez i Ralsko. W dolnej części południowo-zachodniego grzbietu znajduje się Góra Migdałowa ze złożem drogocennych kamieni.
Dostęp pieszo po oznakowanych szlakach turystycznych z miejscowości Mała Skała, Frydstejn, Pulecny i Klicnov. Samochodem dojechać można do miejscowości Kopanina na parking.
Niedaleko znajduje się restauracja Myslivecka chata.

Ceny wstępu:
Bilet normalny - 10Kc, Ulgowy - 6Kc

Cerovka

Cerovka jest to niewielkie wzniesienie na północnym krańcu Jicina. Na wierzchołku znajduje się wieża widokowa z 1844 r. Wysokość jej jest niewielka, bo zaledwie 8 m, a na jej szczyt prowadzi 60 schodów - warto jednak tam zajrzeć, ponieważ z wieży roztacza się piękny widok na Jicin i okolice. Obiekt otwarty jest tylko w sezonie.

Źródło: www.czeski-raj.info; http://www.iriscrr.czGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:5 | do góry^