Dzisiaj jest: Niedziela, 21 lipca 2024 r. |  Godzina: 08:57 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
44.210.151.5

Brama PravcickaBrama Pravcicka to niezwykły zabytek przyrody, będący największą naturalną skalną bramą w Europie. Brama jest najpiękniejszą formacją skalną w Czeskiej Szwajcarii i dlatego stała się jej symbolem. Jej wymiary są imponujące - rozpiętość łuku u podstawy wynosi 26,5m, wysokość otworu 16m, szerokość 7-8m, minimalna grubość - 3m, szczytowa płyta bramy leży na wysokości 21m od jej podstawy.

U wejścia do kompleksu biorą początek ścieżki i schody prowadzące na poszczególne tarasy widokowe, skąd możemy ogladać samą Bramę Pravcicką lub podziwiać piękne rozległe widoki.

Do kompleksu Bramy Pravcickiej należy też letni pałacyk "Sokoli hnizdo" (Sokole Gniazdo). Został zbudowany w 1881 roku. Początkowo "Sokoli hnizdo" było wykorzystywane jako nocleg dla ważnych gości tutejszego rodu Clary-Aldringen. Dzisiaj na pierwszym piętrze pałacu znajduje się muzeum parku narodowego. Na parterze zachowała się stylowa restauracja ozdobiona oryginalnymi malowidłami.

Położenie Bramy Pravcickiej
Brama Pravcicka znajduje się w Północnych Czechach, 15km na północ od miasta Decin. Najbliżej położoną miejscowością, będącą dogodnym miejscem wypadowym na trasy turystyczne, jest Hrensko.

Dojazd do Bramy Pravcickiej:

Samochodem
Z Decina w kierunku północnym do granicy państwa, po 12km dojedziemy do Hrenska.
Z Drezna przez Pirnę, Konigstein, Bad Schandau, do przejścia granicznego Schmilka-Hrensko.
Samochód należy zostawić na parkingu w Hrensku (płatny parking znajduje się za restauracją Klepac) lub dojechać na parking na Mezni Louka (obok hotelu Mezni Louka), są to dwa punkty wyjścia wycieczek do Bramy Pravcickiej (poza tymi miejscami jest zakaz parkowania). Cena parkingu - 100Kc (2007r.)

Autobusem
Z Decina autobusem do Hrenska i Mezni Louka - przystanek znajduje się w Hrensku, następny koło "Tri prameny" i Mezni Louka (Wysiądźcie koło "Tri Prameny" lub w Mezni Louka zaoszczędzicie 2km wędrówki asfaltem)

Pociągiem
Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Decinie, dalej kontynuujemy podróż autobusem i pieszo.

Pieszo
Z Hrenska czerwonym szlakiem (prowadzi szosą), po 2km na rozdrożu zwanym "Tri prameny" skręcimy w lewo na leśną kamienną drogę, tą drogą po 2,5km dojdziemy do "Bramy".
Mezni Louka czerwonym szlakiem tzw. (Gabrielina Stezka) Ścieżką Gabrieli, która na odcinku 6,5km biegnie przez las - ścieżka zaprowadzi nas wprost do Bramy Pravcickiej. Początkowo jest kilkuset metrowe podejście pod górę, ale resztę trasy pokonujemy trawersując wzdłuż pięknych skał, trasa nie jest trudna, ani męcząca. Jedynie będzie boleć was szyja od zadzierania głowy do góry, gdy będziecie podziwiać co chwilę, piękne okoliczne skały majestatycznie wznoszące się obok ścieżki.

Centrum informacji turystycznej
W centrum można otrzymać pamiątkową pieczątkę i potwierdzenie do książeczki turystycznej. Centrum udziela informacji turystycznych, pośredniczy w rezerwacji noclegów, sprzedaje odznaki turystyczne, mapy, widokówki i pamiątki.

Tarasy widokowe
W pobliżu "Bramy" znajduje się kilka tarasów widokowych - jeden leży u podnóża "Bramy Pravcickiej", pozostałe znajdują się na okolicznych skałach, o kilkadziesiąt metrów wyżej. Z tarasów jest piękny widok na okoliczne skały, a także na wzniesienia Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii.
(Osoby które chciałyby zrobić efektowne zdjęcia tego zabytku przyrody, powinny dotrzeć na bramę w godzinach popołudniowych, ponieważ rano słońce pada w kierunku tarasów i w pogodny, słoneczny dzień warunki do fotografowania mogą być trudne).
Godziny otwarcia:
Kwiecień - Październik - codziennie; 10.00 - 18.00
Listopad - Marzec - soboty, niedziele; 10.00 - 16.00

Wstęp:
Dorośli: 50Kc (2EUR), Dzieci, studenci, emerycie - 30Kc (1EUR), zniżki dla grup szkolnych - 20KC

Dla szkół
Obecnie przygotowywany jest także specjalny program dla szkolnych grup zorganizowanych.
W razie zainteresowania tym programem; kontakt pod adresem: info@pbrana.cz


KONTAKT:
http://www.pbrana.cz/pl - Stronka informacyjna Pravcickiej Bramy
Źródło: www.pbrana.czGoogle
 Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:3 | do góry^