Dzisiaj jest: Wtorek, 19 marca 2024 r. |  Godzina: 09:18 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
34.229.223.223







Opactwo w Krzeszowie

W roku 1242 księżna Anna, wdowa po księciu Henryku II Pobożnym ufundowała dla benedyktynów, sprowadzonych z czeskich Opatowic, klasztor w Krzeszowie. W 1292 r. książę świdnicko – jaworski Bolko I, wnuk Henryka II Pobożnego, oddał klasztor cystersom z Henrykowa. Wraz z Krzeszowem cystersi otrzymali 22 wsie i liczne tereny. W ich rękach opactwo rozwinęło się i nabrało dużego znaczenia jako ośrodek duchowy, kulturowy i gospodarczy na Śląsku. W chwili śmierci ostatniego przedstawiciela rodu Piastów świdnicko – jaworskich (żony Bolesława II – Agnieszki) teren Śląska przeszedł pod panowanie czeskie.

Wybuch wojen husyckich na początku XV w. zapisał się tragicznie w dziejach Krzeszowa. Wojny spowodowały znaczne zniszczenie klasztoru i kościoła, który był wielokrotnie plądrowany i w końcu spalony. Szczególnie dramatycznym wydarzeniem w tym okresie było zamordowanie przez husytów w dniu 26 października 1426 roku około 70 zakonników z tutejszego klasztoru.

Obraz Krzeszowskiej Madonny, ukryty przed najazdem husytów w skrzyni pod posadzką zakrystii, po prawie 200 latach, odnaleźli cystersi - 18 grudnia 1622 roku. To wydarzenie, stało się mocnym impulsem do wzmożenia, istniejącego tu od dawna, kultu maryjnego. Po ustaniu działań wojennych przystąpiono do odbudowy klasztoru, prace przy jego odbudowie ukończono w 1454r.

XVI wiek również nie był szczęśliwy dla opactwa. Na skutek działań wojennych w okresie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) nastąpiło ponowne zniszczenie krzeszowskiego opactwa. Lata następne w których Śląsk przeszedł pod panowanie Habsburgów, są to dla klasztoru latami rozwoju. Największy wkład w jego rozwój włożył opat krzeszowski Bernard Rosa. Podczas jego rządów klasztor został gruntownie zmodernizowany. Sprowadził on znanych artystów, którzy kontynuowali rozbudowę zespołu klasztornego. Powstał wówczas m.in.: kościół św. Józefa, który stanął na miejscu wcześniejszej świątyni, kaplica św. Anny na Wzgórzach Krzeszowskich oraz część kalwarii razem z Betlejem. W kolejnych latach pod rządami jego następców, klasztor nadal się rozwija. Największe i najwspanialsze dzieła architektoniczne w opactwie krzeszowski dokonały się pod rządami opata Innocentego Fritscha. Doszło wówczas do generalnej przebudowy całego kompleksu klasztornego.

Wraz z klasztorem rozwijały się okoliczne miejscowości np. bardzo dobrze rozwinęło się tkactwo chałupnicze w Chełmsku Śląskim. W wyniku wojen śląskich i przejścia Śląska pod panowanie pruskie, klasztor spotyka ponownie ciężki los. Decyzją władz pruskich 23 listopada 1810 roku rozwiązano konwent cysterski, wielowiekowy dorobek duchowy i materialny cystersów w znacznym stopniu zniszczono i rozgrabiono. Proces niszczenia opactwa został zahamowany po osiedleniu się w 1919 roku w Krzeszowie benedyktynów, przybyłych tutaj z Emaus pod Pragą.

Po drugiej wojnie światowej, w 1946 roku benedyktyni przenieśli się do Niemiec. Klasztor został przekazany siostrom benedyktynkom z opactwa Wszystkich Świętych, przesiedlonym ze Lwowa. Duszpasterstwa krzeszowskiej parafii podjęli się księża diecezjalni, a później Ojcowie cystersi. W 1998 roku kościół Wniebowzięcia NMP został podźwignięty do rangi Bazyliki Mniejszej. Od 2006 roku opiekę duszpasterską nad parafią krzeszowską objęli księża Diecezji Legnickiej.

Zabytkowe obiekty Opactwa w Krzeszowie:
- kościół główny opactwa pod wezwaniem „Dom Łaski Najświętszej Marii Panny” wraz z Mauzoleum Piastów, kaplicą loretańską, kaplicą św. Marii Magdaleny z Grobem Pańskim i grupą Ukrzyżowania na cmentarzu klasztornym.
- kościół bracki pw. Św. Józefa z monumentalnym malarstwem freskowym Michaela Willmanna.
- klasztor cystersów wraz ze średniowieczną salą konfraterni,
- dom gościnny opatów (obecnie plebania),
- zespół 32 stacji drogi krzyżowej znajdujący się poza murami opactwa krzeszowskiego,
- kaplica Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem (również poza murami opactwa,
- unikalny drewniany pawilon na wodzie z malarstwem G.W. Neunhertza w Betlejem.

Na zdjęciach od lewej: Kościół Wniebowzięcia NMP (zdjęcia 1-3), 4.Dawny browar i apteka, 4.Klasztor, 5.Kościół bracki św. Józefa i dom opata z lewej strony

Zwiedzanie:
Od poniedziałku do niedzieli w godz.: 09.00 – 18.00 (12.00-13.00 przerwa)

Ceny wstępu:
Osoby dorosłe – 5zł, dzieci i studenci – 3zł Oprowadzanie z przewodnikiem- 50zł
Ceny z roku 2008

Położenie i dojazd:
Krzeszów to miejscowość położona kilkanaście kilometrów od Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku. Przejeżdżając Kamienną Górę należy kierować się na Chełmsko Śląskie (w stronę granicy z Czechami).

KONTAKT
web: http://www.opactwo.eu


Źródło: „Kamienna Góra i okolice”; wydawnictwo turystyczne „Plan” Jelenia Góra; wydanie I 2007r.; Historia Opactwa str. 38-40



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:2 | do góry^