Dzisiaj jest: Sobota, 20 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 06:24 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.139.70.131







Na zdjęciach: 1.Potok w Dolinie Janówki 2.Przełęcz pod Bobrzakiem

Przełęcze i doliny

Dolina Janówki
Urocze miejsce pomiędzy stromymi, pełnymi ciekawych skałek zboczami Janowickiego i Zamkowego Grzbietu w północnych Rudawach. Potok Janówka płynie tu doliną ozdobioną skałami na prawym brzegu, wzdłuż niej prowadzi leśna asfaltowa droga do Janowic Wielkich. Dolina porośnięta jest lasem, a spośród drzew wyłaniają się ciekawe formacje skalne takie jak; Krowiarki, Skalny Most, Piec, Malinowa. Tworząc prawdziwie romantyczne urwiska i częściowo mchem obrośnięte wśród których wije się potok Janówka.

Żużlowa Dolina i Hutniczy Potok
To miejsce związane było z górnictwem i hutnictwem rud miedzi od średniowiecza. Główne prace skupiały się w rejonie pobliskiego Hutniczego Grzbietu. Eksploatację prowadzono do początków XX w. Oprócz miedzi wydobywano piryt. Po wojnie przeprowadzono poszukiwania uranu, ale zrezygnowano z jego wydobycia. Do dziś w Dolinie Hutniczego Potoku (Żużlowej Dolinie) znaleźć można mnóstwo metalicznych kawałków rud i pozostałości wytopu z dawnych hut.

Przełęcz Karpnicka (475m)
Siodło między Górami Sokolimi a właściwymi Rudawami Janowickimi. Przechodzi przez nią szosa łącząca Karpniki z Trzcińskiem. Jest tu parking dla udających się w Góry Sokole – szlakiem niebieskim – lub Starościńskie Skały – szlakiem niebieskim do żółtego, dalej żółtym.

Przełęcz Kowarska (727m)
Obszerne siodło, granice Rudaw Janowickich na południowym zachodzie, łącząca je z Karkonoszami i Grzbietem Lasockim. Od połowy XIX w. przebiega tędy droga jezdna, łącząca Kowary z Kamienną Górą, Lubawką i Przełęczą Okraj. Na początku XX w. pod Przełęczą Kowarską przebito tunel kolejowy, ponad kilometrowej długości między Kowarami Górnymi a Ogorzelcem. Obecnie nie jeżdżą tędy pociągi.
Z Przełęczy wspaniały widok na część Kotliny Jeleniogórskiej z jednej strony i dolinę Świdnika z Ogorzelcem z drugiej, oraz na wschodnią część Karkonoszy. Po prawej stronie szosy (gdy się jedzie z Kowar) krzyż pokutny. Przebiegają tędy szlaki: żółty z Przełęczy Okraj na Skalnik i niebieski z Kowar do Miszkowic. Przystanek PKS – na żądanie.

Przełęcz Pod Bobrzakiem (808m)
Obniżenie między Skalnikiem na wschodzie i Bobrzakiem na południu, na wschód od Kowar, na zachód od Czarnowa. Do XIX w., gdy zbudowano drogę przez Przełęcz Kowarską, połączenie Kotliny Jeleniogórskiej z Kamienną Górą – przebiegał tędy Stary Trakt Kamiennogórski. Najbliżej jest tu Starym Traktem Kamiennogórskim z Czarnowa.

Przełęcz Pod Średnicą (595m)
Siodło między górą Średnica od zachodu a Skalnikiem od wschodu. Łączy Wojków z Gruszkowem niezwykle malowniczą drogą. Na Przełęczy spora łąka, skąd wspaniały widok na Góry Sokole i Wzgórza Karpnickie. W poprzek przecina Przełęcz czerwony szlak im. M. Orłowicza. W drodze na Skalnik liczne „kamienie milowe” z kutymi napisami w języku niemieckim. Poniżej Przełęczy, przy szosie do Wojkowa, ocembrowane, źródełko „Jola.”

Przełęcz Rudawska (739m)
Znajduje się między Skalnikiem – najwyższym szczytem Rudaw Janowickich – a masywem Dziczej Góry. Istniejące źródliska powodują podmokłość terenu. Dojść tu można ze Strużnicy szlakiem żółtym do skrzyżowania z niebieskim (tu punkt widokowy na południową część Rudaw Janowickich), dalej niebieskim w prawo.

Przełęcz Rędzińska (723m)
W samym środku Rudaw Janowickich oddziela od siebie masyw Dziczej Góry z północnego zachodu i Wielkiej Kopy z północnego wschodu. Łączy Rędziny z Wieściszowicami drogą leśną. Przebiega nią żółty szlak z Janowic Wielkich do Raszowa.


Źródło: Mapa - Rudawy Janowickie; wyd. Plan; Jelenia Góra 1998r. Dolina Janówki i Żużlowa Dolina; www.przewodnik.onet.pl



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:3 | do góry^