Dzisiaj jest: Piątek, 19 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 22:55 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
18.191.46.36







Wspinaczka w Rudawach Janowickich

Góry Sokole (Sokoliki) leżące na zachodnim skraju Rudaw Janowickich są od wielu lat bardzo popularnym rejonem przyciągającym miłośników wspinania. Znajdują się tam najwyższe w Sudetach granitowe turnie. Bardzo łatwy dojazd koleją lub samochodem oraz bazy noclegowe są dodatkowym atutem tego rejonu.

Stan ubezpieczenia dróg wspinaczkowych w stałe punkty asekuracyjne jest dobry. Większość najbardziej uczęszczanych dróg ma stałe metalowe kotwy zwane relingami. Na terenie Gór Sokolich jest ponad 200 dróg wspinaczkowych o różnorodnym stopniu trudności. Dużo jest dróg łatwiejszych, gdzie mogą poćwiczyć początkujący adepci wspinaczki skałkowej. Profesjonaliści również mogą znaleźć dla siebie, kawał skały wymagającej doświadczenia i sporych umiejętności. Dlatego w pogodne weekendy w Sokolikach można spotkać wielu miłośników wspinu, zarówno tych początkujących, jak i tych z dużym doświadczeniem.

Sokoliki nie są jedynym rejonem Rudaw Janowickich, gdzie można się wspinać. Do najczęściej odwiedzanych skał należą Piec i Skalny Most. Piec jest skałą wspinaczkowo trudno dostępną, z powodu olbrzymiego okapu jaki posiada. Często można tu spotkać grotołazów, ćwiczących zjazdy i podchodzenie po linie. Są to doskonałe ćwiczenia przygotowujące do podziemnych wędrówek. Filary Skalnego Mostu mają bardzo długie ściany z nielicznymi punktami asekuracyjnymi. Struktura skał umożliwia, jednak instalowanie własnej asekuracji.

Piec i Skalny Most to tylko dwie ze skał na których można się wspinać w tym rejonie. Jest ich znacznie więcej np. Malinowa, Rylec, Fajka itp. Niektóre schowały się przed wspinaczami między gęsto rosnącymi drzewami, dlatego warto tu przyjechać wczesną wiosną lub późną jesienią na zwiady. Rudawy odsłaniają wówczas przed nami swoje skalne tajemnice.

W wielu miejscach na terenie Rudaw Janowickich można uprawiać inny rodzaj wspinaczki – bouldering. Boulder w języku angielskim znaczy głaz i właśnie wchodzeniem na większe lub mniejsze kamyki zajmują się miłośnicy tej dyscypliny. Bouldering to forma wspinaczki polegająca na pokonywaniu trudnych ścianek na niskich skałkach lub większych głazach bez używania asekuracji z zastosowaniem liny. Ale należy uważać wdrapując się na głaz, bo chociaż do ziemi jest blisko, to lądowanie może być twarde.

Na zdjęciach od lewej:
1. Na szczycie Sokolika
2. Na ścianie Sokolika Dużego
3. Słoń


Źródło: Miesięcznik „Sudety” nr 7, lipiec 2007; „Wspinaczkowe wakacje w Sudetach” str.20-21



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:2 | do góry^