Dzisiaj jest: Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 13:04 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
18.119.125.135





Zamek Rajsko

* Wkrótce większe foty

HISTORIA
Historia zamku Rajsko sięga drugiej połowy XIII wieku i związana jest z osobą księcia świdnickiego Bolka I. Zamek powstał zapewne w celu obrony zachodniej granicy księstwa i wraz z zamkami Czocha, Świecie oraz Gryf wchodził w skład historycznego Okręgu Kwisy. Przypuszczalny koniec funkcjonowania warowni datuje się na okres wojen husyckich (1419-34), wtedy to została ona zdobyta i zniszczona. Po kilkuset latach, zamek odrodził się w drugiej połowie XIX wieku za sprawą właściciela pobliskiego pałacu w Biedrzychowicach - włoskiego hrabiego Aleksandra von Minutoli, wielkiego miłośnika i konesera sztuki. W roku 1863 kupił on stary zabytek i w latach 1875-78 doprowadził do jego rekonstrukcji w stylu neogotyckim, wykorzystując przy tym istniejące już oryginalne detale kamiennych sklepień, sztukaterii z piaskowca i marmuru. U podnóża zamku zbudował też istniejące do dziś w szczątkowym stanie kamienne schodki umożliwiające swobodne zejście na brzeg Kwisy. W jego odnowionych wnętrzach hrabia zgromadził bogatą kolekcję szkieł i ceramiki weneckiej, antyczne puchary i dzbany, afrykańskie maski, militaria, meble oraz obrazy tak znanych artystów jak Albrecht Durer, Paolo Veronese czy Rembrandt. Po pierwszej wojnie światowej część kolekcji zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach, a to co udało się zachować, przeniesiono do pałacu. Po śmierci Aleksandra Rajsko stało się własnością jego córki Anny von Pfeil, która wydzierżawiła go następnie Lubańskiemu Towarzystwu Schronisk Młodzieżowych. Wykorzystując projekty zgorzeleckiego architekta Stangego dokonano wówczas kolejnej przebudowy zamku i po zakończeniu prac otwarto w nim schronisko. Po 1945 obiekt ponownie popadł w ruinę i od tego czasu niszczeje.
POŁOŻENIE Ruina położona jest na stromym, wzniesieniu prawego brzegu Kwisy w jej przełomowym odcinku pomiędzy jeziorami Złotnickim i Leśniańskim. We względnie dobrym stanie do dziś zachowały się kamienne elementy bramy wjazdowej, pozostałości budynków mieszkalnych oraz strzelista wieża, ze szczytu której rozciąga się widok na Jezioro Leśniańskie oraz dachy stojącego na jego przeciwnym brzegu zamku Czocha. Znajdująca się w prywatnych rękach ruina jest mocno zaniedbana. Ruina otwarta jest dla ruchu turystycznego. Wstęp wolny.
DOJAZD Zamek Rajsko znajduje się nieopodal miejscowości Zapusta przy trasie z Leśnej do Biedrzychowic. Aby dostać się do ruin należy na początku wsi (jadąc z kierunku Leśnej) skręcić w prawo na drogę z betonowych płyt i dojechać nią do zamku. Można tutaj dojść również szlakiem turystycznym, prowadzącym wzdłuż brzegu jeziora z położonego nieopodal ośrodka wypoczynkowego (około 40min.)



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:6 | do góry^