Dzisiaj jest: Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 20:02 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
13.58.82.79







Grupy skalne, skałki

BASZTY SKALNE (683m)
Okazałe skały granitowe stojące na lewym brzegu Polskiego Potoku na wysokości 683m. Największa z nich o wysokości około 12m zwieńczona jest ruchomym głazem. Poniżej skał znajduje się niewielki wodospad Wrzosówki.

BAŻYNOWE SKAŁY (1033-1200m)
Ciąg okazałych granitowych skałek na Hutniczym Grzbiecie. Rozciągniętych na długości kilkuset metrów. Grupa składa się z 20 skałek różnej wielkości i rozmaitych kształtów, stąd własne nazwy skał np.: Lew, Wisząca, Maszkara. Przez skałki przechodzi zielony szlak ze Śnieżnych Kotłów do Schroniska Odrodzenie.

BIAŁE SKAŁY (1136m)
Duża grupa granitowych skał na prawym zboczu doliny Srebrnego Potoku, poniżej Kotła Smogorni. Niedaleko Białych Skał przebiega zielony szlak z Przełęczy Karkonoskiej do Pielgrzymów.

BIAŁE SKAŁY (919m)
Gnejsowe skałki na grzbiecie Bielca tworzące skupisko o długości kilkuset metrów.

BORÓWCZANE SKAŁY (1000 – 1060m)
Duże zgrupowanie skał granitowych ciągnące się wzdłuż grzbietu odchodzącego na pn. od Łabskiego Szczytu pomiędzy doliną Polskiego Potoku i Płucznika. Silnie spękane, ze znajdującymi się na nich kociołkami wietrzeniowymi.

CHYBOTEK (620m)
Granitowy blok skalny o ciężarze kilku ton dający się wprawić w ruch. Stąd nazwa Chybotek. Położony jest na pn.-zachód od Złotego Widoku.

CZESKIE KAMIENIE (1416m)
Czeskie Kamienie (Muzske Kameny) to grupa skalna położna na wysokości 1416m. Szczytowe mocno zwietrzałe skałki złożone są z bloków skalnych ciągnących się na długości ok. 50m. Przez Czeskie Kamienie prowadzi czerwony szlak z Przełęczy Karkonoskiej na Szrenicę.

KOCIOŁKI (645m)
Granitowa grupa skalna o wysokości kilku metrów. Położona na pn.-zachodnim zboczu Drewniaka. Nazwa skałek pochodzi od licznych kociołków wietrzeniowych na ich powierzchni.

KOŃSKIE ŁBY (1290m)
Malownicza grupa dużych skał granitowych o wysokości do 15m na załamaniu północnego zbocza Szrenicy. Do Końskich Łbów prowadzi czarny szlak ze schroniska Na Hali Szrenickiej do schroniska Pod Łabskim Szczytem.

KOTKI (1090m)
Granitowa grupa skalna na Polanie. Złożona z bloków skalnych o wysokości do 10m, z dobrze wykształconymi kociołkami wietrzeniowymi. W pobliżu skał zbiegają się szlaki z Karpacza; niebieski i zielony na Polanę, a od zachodu żółty z Polany przez Pielgrzymy do Słonecznika.

KRUCZE SKAŁY (700m)
Duża grupa skalna na prawym brzegu Kamiennej w Szklarskiej Porębie, na wys. Około 700m. Na krawędzi Kruczych Skał punkt widokowy zabezpieczony barierką.

KUKUŁCZE SKAŁY (1053-1125m)
Okazała grupa granitowych skał położona na wysokości 1053-1125m pomiędzy doliną Szrenickiego Potoku i Bystrego Potoku. Złożone z trzech baszt skalnych, skały stanowią teren wspinaczkowy. Obok nich przechodzi żółty szlak ze Szklarskiej Poręby do schroniska Pod Łabskim Szczytem.

LISIE SKAŁY (580m)
Malownicza grupa skalna o wysokości dochodzącej do 20m. Położona n prawym brzegu Szklarki, powyżej Wodospadu Szklarki. Zbudowane z granitów z żyłami aplitu i kwarcu.

OWCZE SKAŁY (1041m)
Duża grupa skalna na pn.-zachód od Rozdroża pod Przedziałem, znajdująca się na wysokości 1041m. Skały dochodzą do 20m wysokości. Niedaleko Owczych Skał przechodzi zielony szlak z Jakuszyc do schroniska Na Hali Szrenickiej.

PACIORKI (1040-1079m)
Grupa okazałych skał o wysokości do 15m. Położone przy Koralowej Ścieżce w grzbiecie odchodzącym w kierunku północnym od Śmielca. Skałki rozciągają się na wysokości 1040 – 1079m. Powierzchnie skał pokryte są kociołkami wietrzeniowymi. Obok Paciorków przebiega Koralową Ścieżką niebieski szlak z Jagniątkowa na Czarną Przełęcz.

PIELGRZYMY (1204m)
Jedna z najpiękniejszych grup skalnych w Karkonoszach. Złożona z trzech dużych skał granitowych o wysokości do 25m, położonych na pn. – wschodnim zboczu Smogorni. Poniżej Pielgrzymów węzeł szlaków: zielony prowadzący Ścieżką nad Reglami na Przełęcz Karkonoską i żółty z Polany do Słonecznika oraz ścieżka przyrodnicza „Wokół Małego i Wielkiego Stawu”.

PTASIE GNIAZDA (985m)
Duża grupa granitowych skał o fantazyjnych kształtach, położona na wysokości 985m, na szczycie Babińca. Powierzchnie skał pokryte są kociołkami wietrzeniowymi.

PTASIE SKAŁY (1005-1046m)
Grupa granitowych skał wznoszących się na wysokości 1005-1046m w dwóch grupach na szczycie Ptasiaka i jego zachodnim zboczu powyżej Srebrnych Kaskad tworzonych przez wody Srebrnego Potoku.

SKALNA BRAMA (1003m)
Grupa okazałych skał o ciekawych kształtach, których powierzchnię pokrywają kociołki wietrzeniowe. Położona na krawędzi zrównania, pomiędzy doliną Kamiennej i Owczego Potoku. Skałki stanowią dobry punkt widokowy na Góry Izerskie i Szklarską Porębę. Obok przechodzi zielony szlak z Przełęczy Szklarskiej na Halę Szrenicką.

SŁONECZNIK (1423m)
Jedna z najpiękniejszych w Sudetach grup skalnych. Wznosi się na pn. – wschód od Smogorni. Tworzy ją grzęda granitowa złożona z kilku spękanych baszt o wysokości do 12m.

SZWEDZKIE SKAŁY (880m)
Okazałe granitowe skały w dolinie Myi. Stoją na prawym brzegu potoku. Złożone z dwóch silnie spękanych skał o wysokości ok. 30m. W jednej z nich znajduje się naturalne okno skalne.

ŚLĄSKIE KAMIENIE (1413m)
Grupa skalna na szczycie wzniesienia w Głównym Grzbiecie Karkonoszy, górująca na zachód od Przełęczy Karkonoskiej. Skałki silnie spękane o wysokości dochodzącej do 8m złożone z dwóch zespołów. Niedaleko Śląskich Kamieni druga interesująca grupa skalna – Czeskie Kamienie. Obok tych grup skalnych przechodzi czerwony szlak z Przełęczy Karkonoskiej na Wielki Szyszak.

TRZY ŚWINKI (1290m)
Malownicza grupa skalna po obu stronach Drogi Przyjaźni na pd. – wschodnim zboczu Szrenicy. Kilkumetrowe granitowe skały o ciekawych kształtach wnoszą się, na wys. 1290m. Obok Trzech Świnek przechodzi czerwony szlak od węzła pod Szrenicą na Przełęcz Karkonoską i dochodzi zielony z Hali Szrenickiej do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”.
TUNEL
Granitowa skała na pn. – Zach. zboczu Piechowickiej Góry. W skałce wykuto krótki tunel, przez który prowadzi szosa z Piechowic do Michałowic.

TWAROŻNIK (1320m)
Bardzo charakterystyczna graniczna skała granitowa o wys. Około 12,5m. Położona przy Drodze Przyjaźni na Głównym Grzbiecie Karkonoszy pomiędzy Szrenicą a Sokolnikiem. Obok Twarożnika przechodzi czerwony szlak od węzła szlaków pod Szrenicą na Przełęcz Karkonoską. Odchodzi tu również Mokrą Drogą szlak zielony z Hali Szrenickiej do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”.

WĘDRUJĄCY KAMIEŃ (1130m)
Granitowy blok o wys. 2,8m i ciężarze ok. 15 ton. Leży na najwyższej morenie w Czarnym Kotle Jagniątkowskim, na wys. Ok. 1130m poniżej Jaworowej Łąki. Z kamieniem związane były liczne legendy. Od XVIII w. kilkakrotnie zmieniał położenie, stąd jego nazwa. Zmiany jego położenia odnotowano w XIX w. Mogły być spowodowane lawinami śnieżnymi lub ruchami moreny na której stoi. Poniżej Wędrującego Kamienia na Jaworowej Łące jest węzeł szlaków. Prowadzi tu zielony szlak ze schroniska „Pod Łabskim Szczytem” na Przełęcz Karkonoską i odchodzi czarny (łącznikowy) od Koralowej Ścieżki.

WIATERNA (1070m)
Grupa granitowych skał na grzbiecie Suchej Góry, poniżej Czarnego Zbocza. Bardzo malownicza grupa skalna o ciekawych kształtach. Pod Wiaterną prowadzi od Przełęczy Karkonoskiej odcinek nie ukończonej Drogi Sudeckiej.


Źródło: Słownik geografii turystycznej Sudetów cz.3 Karkonosze; Pod redakcją Marka Staffy; wydawnictwo PTTK „Kraj” Warszawa – Kraków 1993



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:5 | do góry^