Dzisiaj jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. |  Godzina: 08:35 | 


Czechy: Słowacja: Dolny Śląsk:
Góry: Pozostałe:


Strona przetestowana w rozdzielczościach od 1024x768 do 4K. Na przeglądarkach takich jak Firefox, Opera, Google Chrome

Kodowanie znaków:
UTF-8

Twoje IP:
3.12.41.106







Położenie i ukształtowanie powierzchni

Karkonosze są najwyższym i największym obszarem górskim Sudetów. Są też jedynym pasmem w ich obrębie, w którym krajobraz miejscami przybiera charakter wysokogórski. Na zachodzie Przełęcz Szklarska (886m) i doliny: Kamiennej, Mielnicy, Mumlawy i Izery oddzielają je od Gór Izerskich. Na wschodzie Przełęcz Lubawska (516m) oddziela Karkonosze od Vranich i Javorich hor oraz obniżenia Broumova na południu i Kotliny Kamiennogórskiej na północy. Liczne potoki, dopływy Bobru na północy oraz Łaby na południu dzielą góry na kilka członów różniących się budową geologiczną, ukształtowaniem powierzchni oraz zalesieniem. Licząc od północy są to: Pogórze Karkonoskie (całkowicie po stronie polskiej), pasma graniczne: Śląski Grzbiet, Czarny Grzbiet, Kowarski Grzbiet i Lasocki Grzbiet oraz znajdujące się po stronie czeskiej: Grzbiet Czeski, Grzbiety Południowe i Podgórze Karkonoskie. Głównym grzbietem Karkonoszy biegnie granica państwowa między Polską a Czechami. Do Polski należy północna część masywu około 185km, a do Czech pozostały, znacznie większy obszar około 465km. W Karkonoszach i u ich podnóża rozłożyły się znane miejscowości turystyczne i uzdrowiskowe: Karpacz, Jelenia Góra-Cieplice, Szklarska Poręba i Kowary po stronie polskiej oraz Pec pod Sneżkou, Janske Lazne, Spindleruv Mlyn, Harrachov, Velka i Mala Upa (po stronie czeskiej).

Osią masywu jest Grzbiet Śląski, rozciągający się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie po Przełęcz Pod Śnieżką na wschodzie, rozdzielony na dwie części obniżeniem Przełęczy Karkonoskiej (1198m). Z wierzchowiny z unikatowymi równaniami grzbietowymi Równi Pod Śnieżką i Labskiej louki wyrastają zwieńczone skałkami lub rumowiskami skalnymi kulminacje Wielkiego Szyszaka (1509m), Łabskiego Szczytu (1471m), Smogorni (1489m), Małego Szyszaka (1435m) i Szrenicy (1362m). Przedłużeniem Grzbietu Śląskiego ku wschodowi jest Czarny Grzbiet z najwyższą w Karkonoszach Śnieżką (1603m), a dalej Kowarski Grzbiet (Skalny Stół 1281m) i Lasocki Grzbiet (Łysocina 1188m). Na południe od Grzbietu Śląskiego biegnie przecięty głęboką doliną Łaby, Grzbiet Czeski (Studnicni hora 1554m, Kotel 1435m). Długie, opadające od niego ku południowi grzbiety noszą nazwę Karkonosske rozsochy (Zadni Planina 1423m, Cerna hora 1299m, Predni Zaly 1019m).


Źródło: Karkonosze – mapa turystyczna wyd. EKO – GRAF; Wrocław 1994r. oraz Słownik geografii turystycznej Sudetów cz.3 Karkonosze; Pod redakcją Marka Staffy; wydawnictwo PTTK „Kraj” Warszawa – Kraków 1993



Google
 







Design & powered by Szarafin ©2005-2024 | All rights reserved! | On-line:3 | do góry^